Logo sklepu klockowania.eu

Czym należy się kierować, wybierając klocki dla dziewczynek?

Klocki to jedna z najpopularniejszych zabawek edukacyjnych, rozwijająca kreatywność i umiejętności logicznego myślenia u dzieci. Temat wyboru odpowiednich klocków dla dziewczynek jest szczególnie istotny, ponieważ wpływa nie tylko na ich rozwój intelektualny, ale także na budowanie pewności siebie i pokonywanie stereotypów dotyczących płci.

mix kolorowych klocków

Dlaczego warto inwestować w klocki dla dziewczynek?

Zabawa klockami przynosi wiele korzyści edukacyjnych. Oto niektóre z nich:

1. Rozwój umiejętności matematyczno-logicznych
Klocki konstrukcyjne, takie jak popularne zestawy LEGO, są doskonałym narzędziem do rozwijania umiejętności z obszaru nauki, technologii, inżynierii i matematyki (STEM). Poprzez tworzenie konstrukcji, dziewczynki rozwijają umiejętności rozumowania przestrzennego, logicznego myślenia oraz zdolności do rozwiązywania problemów.

2. Kreatywność i wyobraźnia
Zabawa klockami stymuluje kreatywność i wyobraźnię dziecka. Dziewczynki mogą tworzyć własne projekty, wymyślać historie oraz eksperymentować z różnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi. To doskonała forma wyrażania siebie i rozwijania artystycznych zdolności.

3. Budowanie pewności siebie
Zabawa klockami może pomóc dziewczynkom w budowaniu pewności siebie i poczucia własnej wartości. Kiedy widzą, że są w stanie samodzielnie stworzyć coś nowego i złożonego, zyskują poczucie sukcesu i pewności w swoich umiejętnościach.

4. Współpraca i komunikacja
Budowanie większych konstrukcji z klocków często wymaga współpracy z innymi dziećmi. Dzięki temu dziewczynki uczą się komunikacji, pracy w zespole, dzielenia się pomysłami i rozwiązywania konfliktów, co jest bardzo ważne w życiu społecznym.

5. Rozwój zdolności manualnych
Manipulowanie małymi elementami klocków wymaga precyzji ruchowej i doskonalenia zdolności manualnych. Dziewczynki rozwijają swoje umiejętności motoryczne, co może mieć pozytywny wpływ na ich późniejsze naukę pisania czy wykonywania różnorodnych czynności manualnych.

6. Zabawa bez ekranu
Zabawa klockami to świetna alternatywa dla czasu spędzanego przed ekranem komputera czy tabletu. Dzięki temu dzieci mogą rozwijać się i bawić w sposób aktywny, angażujący zmysły i wspierający prawidłowy rozwój fizyczny i umysłowy.

Klocki dla dziewczynki vs. klocki dla chłopca: czy istnieje różnica?

Kwestia podziału zabawek na zabawki dla dziewczynki i zabawki dla chłopca niesie za sobą ważne społeczne i edukacyjne implikacje. Jeszcze do niedawna panowało powszechne przekonanie że pewne zabawki przeznaczone są wyłącznie dla jednej płci, co mogło mieć duży wpływ na rozwój zainteresowań i umiejętności dzieci.

Dziewczynkom często proponuje się zabawy klockami o tematyce bardziej związanej
z domem, kreatywnością, opieką nad innymi, czy księżniczkami, podczas gdy chłopców zachęca się do zabawek związanych z technologią, motoryką czy aktywnością fizyczną. Jest to wynikiem ugruntowanych przekonań i stereotypów społecznych dotyczących ról płciowych.

Jednakże, warto zauważyć, że zainteresowania dziecka mogą być zupełnie niezależne od jego płci. Każda  dziewczynka jest inna – istnieją takie, które pasjonują się budowaniem skomplikowanych konstrukcji, podczas gdy niektórzy chłopcy wykazują zainteresowanie kreatywnymi i artystycznymi aspektami zabawy. Ograniczanie dostępu dzieci do określonych typów zabawek może nie tylko hamować ich rozwój, ale również wzmacniać szkodliwe stereotypy.

Dlatego też, warto dążyć do tego, aby klocki były dostępne dla wszystkich dzieci – chłopców i dziewczynek – bez względu na ich płeć. Zabawki powinny być postrzegane jako narzędzia wspierające rozwój umiejętności i zainteresowań, a nie narzędzia wzmacniające stereotypy płciowe.

klocki dla dziewczynek i chłopców

 Czym kierować się przy wyborze klocków dla dziewczynki?

 1. Zróżnicowanie tematyczne: Wybierając klocki dla dziewczynki, warto zwrócić uwagę na ich różnorodność tematyczną, aby dostosować je do zainteresowań twojego dziecka – wybór na rynku jest ogromy – od zestawów z ulubionymi bohaterami z bajek, zwierzątkami, po wykonywanie ról społecznych, pojazdy, dinozaury, wyprawy kosmiczne i wiele innych.
 2. Dostosowanie do wieku dziecka: Producent zazwyczaj podaje informacje na opakowaniu odnośnie minimalnego wieku, dla którego dany zestaw jest przeznaczony. Dzieci w różnych grupach wiekowych mają różne umiejętności i potrzeby rozwojowe, dlatego dostosowanie klocków do wieku pozwala zapewnić dziecku odpowiedni poziom wyzwania i satysfakcji z zabawy. Zbyt skomplikowane klocki mogą zniechęcić młodsze dzieci, podczas gdy zbyt proste mogą być nudne dla dzieci w wieku szkolnym. Dopasowanie do wieku gwarantuje także bezpieczeństwo podczas zabawy – dla najmłodszych dziewczynek wybierzmy duże klocki które zminimalizują ryzyko połknięcia ( np. LEGO Duplo ).
 3. Kompatybilność z innymi zestawami: Sprawdź, czy wybrany zestaw klocków można łatwo rozbudować o dodatkowe elementy, co pozwoli na dłuższą i bardziej kreatywną zabawę.
 4. Aspekty edukacyjne i rozwijanie umiejętności: Wybieraj klocki, które wspomagają rozwój umiejętności logicznego myślenia, kreatywności oraz zdolności manualnych.
 5. Bezpieczeństwo i jakość wykonania: Upewnij się, że klocki są wykonane z wysokiej jakości materiałów oraz posiadają odpowiednie atesty i certyfikaty bezpieczeństwa.domek z klocków

Najlepsze klocki dla dziewczynek na rynku 

Klocki to idealny pomysł na prezent dla dziewczynki. Na rynku dostępne są różnorodne zestawy klocków dedykowane dziewczynkom. Jak wybrać wartościowy produkt przy takim bogactwie ofert – spieszymy z pomocą podając krótką charakterystykę popularnych serii !

Klocki LEGO dla dziewczynek

Lego oferuje kilka serii klocków, które są skierowane głównie do dziewcząt. Oto krótka charakterystyka kilku serii Lego dla dziewczynek w różnym wieku:

LEGO DUPLO dla małych dziewczynek: Seria DUPLO skierowana jest głównie do najmłodszych dzieci, w wieku od 1,5 do 5 lat. Zestawy zawierają większe klocki, które są łatwiejsze do trzymania i składania przez małe rączki.

pociąg z lego duplo

Klocki LEGO Friends: To seria przeznaczona dla dzieci w wieku od około 6 do 12 lat. Zestawy LEGO Friends skupiają się na tematyce przyjaźni, wspólnych przygód i kreatywności, często zawierają postacie (minifigurki) z różnymi zainteresowaniami, takimi jak moda, sport, sztuka czy technologia. Dziewczynki mogą budować różnorodne scenariusze i miejsca, które pobudzają wyobraźnię i rozwijają umiejętności konstrukcyjne.

LEGO Disney Princess: Ta seria skupia się na bajkowych postaciach z klasycznych filmów Disneya, takich jak Elsa z “Krainy lodu” czy Ariel z “Małej Syrenki”. Zestawy są przeznaczone głównie dla młodszych dziewczynek i zawierają elementy charakterystyczne dla bajek, jak np. zamki, koniki, królewskie pojazdy czy magiczne akcesoria. Pozwalają one na odtwarzanie scen z ulubionych filmów i rozwijają wyobraźnię oraz kreatywność.

LEGO Dots: Seria LEGO Dots to zestawy kreatywne, które pozwalają dzieciom na tworzenie własnych biżuterii, dekoracji czy gadżetów.

LEGO Classic: Seria LEGO Classic oferuje zestawy klocków w różnorodnych kolorach i kształtach, które pozwalają na budowanie własnych kreacji. Zestawy te nie mają konkretnego tematu ani instrukcji, co daje dzieciom pełną swobodę w tworzeniu różnorodnych przedmiotów, pojazdów czy postaci zgodnie z ich wyobraźnią.

LEGO City to seria związana z tematyką miejską i aktywnościami związanymi z życiem w mieście. Zawiera zestawy związane z różnymi służbami i zawodami, takimi jak policja, straż pożarna, transport publiczny, lotnictwo czy budownictwo.

LEGO Minecraft to połączenie popularnej gry komputerowej z klockami LEGO. Dzięki tym zestawom dzieci mogą odtwarzać przygody z Minecrafta, eksplorować tereny, budować struktury i stawiać czoła wrogom. To doskonała seria dla fanów tej popularnej gry oraz dla dzieci lubiących tworzyć własne światy i przygody.

LEGO Architecture to seria skierowana głównie do starszych dzieci i dorosłych, którzy interesują się architekturą i projektowaniem. Zestawy LEGO Architecture pozwalają na odtworzenie słynnych budowli z całego świata, takich jak Wieża Eiffla, Opera w Sydney czy Pałac Buckingham. Klocki te są bardziej zaawansowane i szczegółowe, co pozwala na tworzenie realistycznych modeli architektonicznych. Seria ta jest doskonałą propozycją dla osób pasjonujących się sztuką i designem.

Klocki konstrukcyjne dla dziewczynek

Klocki konstrukcyjne plastikowe charakteryzuje wszechstronność i możliwość tworzenia różnorodnych konstrukcji. Zazwyczaj składają się z małych elementów, które można łączyć ze sobą  na różne sposoby, co daje dzieciom dużą swobodę w kreowaniu własnych modeli i projektów.
Ciekawą ofertę klocków konstrukcyjnych oferują tacy producenci, jak: Morphun, Meli, Clics, Loowi.)

dzieci bawią się klockami morphun

Mini waffle konstruktor

Klocki dla dzieci Mini Waffle Konstructor firmy Marioinex to klocki konstrukcyjne o charakterystycznej strukturze przypominającej gofry. Zestaw zawiera różnokolorowe elementy w kształcie kwadratów i prostokątów, które łączy się ze sobą za pomocą specjalnych zatrzasków. Klocki te są łatwe do łączenia i rozłączania, co pozwala na szybkie budowanie i modyfikowanie różnorodnych konstrukcji. Charakteryzują się solidną konstrukcją i wytrzymałością, co sprawia, że są idealne do tworzenia zarówno płaskich modeli, jak i trójwymiarowych budowli.

Klocki Cobi

Klocki COBI to popularna marka, która oferuje wiele ciekawych zestawów, również dedykowanych dla dziewczynek. Charakteryzują się wysoką jakością wykonania, precyzyjnymi elementami oraz bogatą gamą tematyczną, co sprawia, że są one atrakcyjne dla dzieci w różnym wieku.
Zestawy dla dziewczynek często zawierają motywy związane z bajkowymi światami, jak np. magiczne zamki, kolorowe pojazdy czy urocze zwierzątka.
Klocki COBI są także ciekawą propozycją dla dzieci zainteresowanych techniką i nauką, ponieważ marka oferuje zestawy tematyczne związane np. z pojazdami wojskowymi, budowami historycznymi czy konstrukcjami mechanicznymi. To doskonała okazja dla dziewczynek, aby rozwijać umiejętności konstrukcyjne, logiczne myślenie oraz zdolności manualne, bawiąc się jednocześnie.

Klocki kreatywne

Klocki kreatywne to rodzaj zabawek konstrukcyjnych, które pozwalają dzieciom na tworzenie własnych unikatowych projektów i konstrukcji. Charakteryzują się one zwykle różnorodnością kształtów, kolorów oraz możliwością łączenia elementów w nietypowe sposoby, co stymuluje kreatywność i rozwój wyobraźni. Przykładem klocków kreatywnych mogą być klocki magnetyczne ( np. firmy Geomag ), czy nawet zwykłe klocki drewniane.

Jak zachęcić dziewczynki do zabawy klockami?

Aby zachęcić dziewczynki do zabawy klockami, warto stworzyć dla nich inspirujące środowisko. Można organizować wspólne projekty budowlane, odgrywać scenki, zapraszać do wspólnej zabawy z rodzeństwem lub przyjaciółmi oraz eksplorować różnorodne możliwości kreatywnej zabawy.

Mama i córka bawią się klockami

Klocki to zabawka niezwykle uniwersalna, którą kochają dzieci w każdym wieku. Stanowią świetny i mądry pomysł prezent na każdą okazję, rozwijając pomysłowość, koncentrację i małą motorykę. Budowanie z klocków to idealna alternatywa dla spędzania czasu przed ekranem i okazja do rozwijania relacji społecznych oraz rodzinnych.

Zobacz również:
Jakie klocki dla dziecka kupić?
Transport klocków

Dołącz do newslettera 👋
Otrzymuj informacje ze świata klocków.


Ale nie za często:)

Nie wysyłamy spamu!
Więcej szczegółów w polityce prywatności. .

0
  0
  Koszyk
  Twój koszyk jest pustyPowrót do sklepu
  Scroll to Top